Domain Nedir?

Web sitenizin fiziksel adresinin karşılığı olan harf, sayı ve sembollerin birleşimidir.
Aslında kısacası web sitenizin internet dünyasındaki adı ve adresidir.
Dilimizde daha çok “alan adı” olarak kullanılan “Domain adı” sitenize direkt olarak ulaşmak isteyen kişinin, tarayıcıdaki arama çubuğuna bu adı hatasız yazdığında kolayca siteye ulaşmasını sağlar.

Almak İstediğiniz Domainin Durumunu Aşağıdan Sorgulayabilirsiniz


www.


Hosting Nedir?

   Hazırlanan internet siteleri kontrol panelleri ve belirli yazılımlar sayesinde hosting adı verilen gelişmiş web sunucularına yüklenir.
Sitenizi açarken tanımlamış olduğunu domain adı sayesinde de bu sitelere her an herkes ulaşabilir.
Daha basit ve terimsel anlatmak gerekirse, internet sitesine ait belgeleri tutan ve kullanıcıların erişimine sunan sisteme web sunucusu, veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.
Hosting Çeşitleri

Wordpress Hosting:
Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemi Wordpress’tir. Eğer siteniz Wordpress üzerinde ise bu hosting’i kullanmanız çok daha uyumlu bir sistem sunar ve daha kolay bir kurulum yaparsınız.


Windows Hosting:
Klasik ASP, ASP.NET ve .NET Core tabanlı web siteleriniz için yüksek uyumluluk, Microsoft SQL desteği ile tüm ihtiyaçlarınıza yanıt veren en iyi Windows deneyimi.


Linux Hosting:
DLinux hosting paketleri özellikle .PHP yazılımına sahip MySQL veritabanı ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılayan hosting paketleridir. Linux işletim sistemi alt yapısı ile barındırma hizmeti sağlayan Linux Web Hosting paketleri günümüzde en çok tercih edilen hosting hizmetlerinin başında yer almaktadır.
Linux web hosting paketlerinin kullanımının artmasının diğer bir nedeni de WordPress’in hem ülkemiz hem de dünyada kullanım sayısının artıyor olmasıdır. WordPress siteler .PHP yazılımına sahip ve verileri MySQL veritabanında bulunduran hazır web sitesi uygulamasıdır. WordPress alt yapısı ile web sitesi açmak isteyen kullanıcılar, daha yüksek performans almak ve uyum sorunları yaşamamak için Linux Web Hosting paketleri tercih etmekteler.
Linux web hosting paketleri ile MySQL, Java, JavaScript ya da Flash çalıştırabilirsiniz. Güvenli sunucu yapısı ve uygun maliyetleri nedeni ile Linux Hosting pek çok yazılımcı ve webmaster tarafından tercih edilmektedir.